Already a member? Please login below for an enhanced experience. Not a member? Join today
Menu

2014 Flight Training Excellence Award Winners2014 Flight Training Excellence Award Winners

Best Flight School

Paragon Flight (KFMY)

President's Choice Award

GIFT Academy (F05)

Student's Choice Award

Aviation Adventures (KHEF, KJYO, KHWY, KRMN)

Outstanding Flight Schools

AeroVenture Institute Flight Training Center (3B0) 

Airwolf Aviation services (KGMU) 

Bakersfield Flying Club (KBFL) 

Chesapeake Sport Pilot (W29) 

Houston Flight Training (KEYQ) 

Max Aero (O61) 

Ocean Helicopters (F45) 

Southern Maine Aviation (KSFM) 

St. Charles Flying Service (KSET) 

Valley Aviation Incorporated (KWBW)

Best Flight Instructor

Spencer Watson (HEF)

Outstanding Flight Instructors

Allan Burke (BCB)

Doris Gatewood (HWY) 

Richard Harowicz (WBW) 

Bob Hepp (HEF) 

Randall Holliday (BZN) 

Dustin Jones (O61)

Tucker Lambert (SQL) 

Cliff Lanyi (OWD)

Jason Schappert (X35; OCF) 

Blake Spry (BOI)

HONOR ROLL

Flight School Honor Roll

Above All Aviation (SBA)

AFI Flight Training Center (FUL)

All American Aviation Services, LLC. (FAY)

Alpha Zulu LLC. (SGS)

Aspen Flying Club (APA)

Aviation Facilities Institute (FUL)

Aviation Adventures (HEF; JYO; HWY; RMN)

Centennial Flight Academy (PDK)

Century Air Flight Academy (CDW)

Channel Islands Aviation (CMA)

Chickasha Wings Inc. (CHK)

Cirrus Aviation (SRQ)

Diamond Flight Center of Spanish Fork LLC (U77)

Dream Flight School (DMW)

East Coast Aero Club (ECAC) (OWD)

East Hill Flying Club (ITH)

Engery Aviation (IPT)

First Landings Aviation (X04)

FL Aviation Center (TLH)

Flight Training Professionals (ORL)

Fly By Knight (HDC)

Girls In Flight Training (GIFT) Academy (F05)

Glass Cockpit Aviation (BOI)

Great Plains Enterprises (I66)

Greenville Aviation (GMU)

Hampton Airfield Ground School (7B3)

Hixson Aviation (1A0)

Hub City Aviation (LBB)

Independence Aviation (APA)

Inflight Pilot Training (FCM)

Jackson Air Service (TRM)

JetEXE Aviation (SAC)

LeTourneau University (GGG)

Lunken Flight Traning Center (LUK)

Montgomery Flight Training (Eagle Flyers) (TYQ)

Nassau Flyers (FRG)

New Horizons Aviation (RDG)

Ocean City Aviation (OXB)

Orlandi Flight Center (1N7)

Peak Aviation Center (COS)

Pinnacle Aviation Academy (CRQ)

Rainier Flight Service (RNT)

Riverside Flight Academy (RAL)

San Carlos Flight Center (SQL)

Skybound Aviation (PDK)

Slipstream Aviation (RBD)

Spencer Aviation (DLZ)

Sportys Academy (I69)

Summit Aviation Flight School (BZN)

Superior Flight School Inc. (RYY)

Tailwheels Etc. (LAL)

The Flight School, Inc. (EYQ)

Tom Wood Aviation (UMP)

Total Flight Solutions (LHZ)

UND John Odegard School of Aerospace Sciences (GFK)

Universal Flight Training (SRQ)

University of Dubuque (DBQ)

Ventura Flight Training (FRG)

Warsaw Flying Club (ASW) 

Wings of Carolina Flying Club (TTA)

Wyoming Valley Aviation (WBW)

Flight Instructor Honor Roll

Samer Abdallah (HEF)

William (Bill) Allen (ORH)

Patti Andrews (PAO)

Nathan Bagge (HWY)

Thomas Bailey (MIC)

Kevin Baird (OWD)

Sue Ballew (PAO)

Peg Ballou (17G)

Rohan Bhatia (PDK)

John Calabro (BED)

Bob Casian (7B3)

Matt Collins (RYY)

Patrick Corrigan (SBA)

Raymond de Haan (JYO)

Chris Dupin (BED)

Dan Dyer (SQL)

Michael Fountain (SBA)

Pat Gaston (TYQ)

Michael Gilbert (JYO)

Katrina Gilson (FUL)

Jason Grafel (BZN)

Nathan Grupenhof (LUK)

Juan Guardado (RBD)

David Hall (IPTĀ­)

Adam Hammond (F45)

David Hoover (I66)

Matthew Huisenga (FUL)

Kevin Hyberger (SQL)

Diana Jemsom (SYN)

David Keran (JYO)

Elias Kontanis (HEF)

Keir Kucera (HWY)

Michael Malnoske (JNX)

Cindy Massey (PDK)

Alex Minium (IPT)

Alexander Mitchell (BZN)

Brigitte Moesta (BED)

Michael Moholt (BZN)

Barry Morris (SAC)

Ronney Moss (TTA)

Scott Mourhess (TRM)

Tim Nelson (BED; OWD)

John Nutt (BED)

Geoffrey Orlandi (1N7)

Matt Osterhaus (DBQ)

Jim Payne (AHN)

Josh Podlich (FMY)

Taylor Price (HEF)

Ethan Putch (DLZ)

Cason Romano (HEF)

Mike Schenke (LUK)

Craig Schmidt (MIC)

Mike Schwahn (BZN)

Mike Schwartz (JYO)

Steele Scott (TTA)

Filipe Silva (X04)

Janice Sullivan (BFL)

Michael Trevillian (TTA)

Brent Tuchler (HEF)

Fred Webster (BFL)

David Werntz (EMT)

Jeffrey Wolf (FMY)

William Woodberry (BFL)